Mýty o bezdomovcoch

O ľuďoch bez domova má verejnosť nesprávne predstavy. Vysvetlime si aspoň tie najznámejšie mýty a polopravdy o skutočnej situácii bezdomovcov na Slovensku.

1. Žijú na ulici

Nemáme presné štatistiky o tom, koľko ľudí bez domova žije skutočne priamo na ulici – to sú tzv. primárni bezdomovci, ako ich poznáme nielen z filmov.

Ale mnoho ľudí a rodín bez domova by v skutočnosti na ulici nikdy neprežilo. Prežiť im pomáhajú útulky, azylové domy a iné núdzové ubytovne. To sú tzv. sekundárni bezdomovci – bezdomovectvo nie je ich životný štýl, mnohí z nich prišli o strechu nad hlavou nečakane a dodnes sa z tejto šokujúcej situácie nedokázali dostať.

Títo ľudia bez domova búrajú tradičné klišé o bezdomovcovi-asociálovi, ktorý nič nerobí a je spoločnosti na príťaž. Naopak, mnohí z nich pracujú a starajú sa o svoje rodiny – ale jednoducho nezarábajú dosť.

2. Sú to dospelí ľudia…

… tak nech si bývanie vyriešia sami? Pri dnešných cenách nehnuteľností a podnájmov je stále ťažšie zabezpečiť si vlastné bývanie. Väčšina Slovákov nemá nadštandardné príjmy. A často ide o vekovo a zdravotne znevýhodnených občanov, osamelé matky-samoživiteľky s dieťaťom, alebo rodiny s deťmi. Až 15,5 % ľudí bez domova na Slovensku sú deti (zdroj).

3. Môžu si za to sami

Naozaj? Podvody, pochybné exekúcie, nečakaná strata príjmu, závažné osobné alebo zdravotné problémy – je mnoho spôsobov, ako môže občan prísť o strechu nad hlavou, a rozhodne nie vždy vlastnou vinou. Za mnohými ľuďmi a rodinami bez domova sú smutné príbehy, ktoré dodnes neskončili.

4. Nás sa to netýka

K januáru 2021 bolo na Slovensku 71 076 ľudí bez domova vrátane 11 045 detí. Len v Nitrianskom kraji je to neuveriteľných 10 643 ľudí bez domova (zdroj). Také čísla sa týkajú každého z nás, celého Slovenska – nedajú sa ignorovať. Preto sme založili neinvestičný fond Naša Šanca n.f. – je nevyhnutné pomáhať ľuďom v núdzi.

5. Nedá sa im pomôcť

Samozrejme, že ľuďom a rodinám bez domova sa dá pomôcť. My im pomáhame už od roku 2013. A budeme v tom aj naďalej pokračovať získavaním finančných darov od dobrých ľudí, organizácií, firiem. Radi vás medzi nim privítame 🙂

6. Mne sa to nemôže stať

Príbehy rodín, ktoré prišli o strechu nad hlavou, sú varovaním pre každého. Prajeme vám aj všetkým ľuďom na Slovensku a na svete, aby ste nikdy nič také nezažili. Keďže Slovensko nemá uzákonené právo na bývanie – na rozdiel od Fínska, Belgicka, Dánska a ďalších krajín EU, ktoré úspešne zaviedli systém Housing First = bývanie predovšetkým (zdroj) – nám nezostáva, len si pomôcť navzájom.

Pridajte sa:

Máte otázky?

Radi vám ich zodpovieme:

NasaSanca.sk